Espotel

Termomodernizacja, a audyty energetyczne

Oszczędzanie energii jest ważne z wielu powodów (m.in. koszty, ekologia) i jest działaniem wspieranym przez państwo. Oczywiste jest, że dla wielu inwestycji z przeszłości oszczędność energii nie była priorytetem, ale istnieje rozwiązanie – termomodernizacja.

Przed podjęciem termomodernizacji budynków należy przeprowadzać audyty energetyczne. Chodzi o to, by wnikliwie przeanalizować obecną sytuację budynku, rozważyć wszelkie możliwości jakie stwarza dostępna technologia i rynek produktów grzewczych i wentylacyjnych. Najważniejszym zadaniem, jakie mają przed sobą audyty energetyczne jest jednak wskazanie, który sposób termomodernizacji jest na daną chwilę najkorzystniejszy – najszybciej się zwróci i przyniesie najwięcej korzyści. Są to więc dokumenty które muszą dostarczyć bardzo wielu informacji i ostateczne pomóc w podjęciu decyzji, na jaki sposób termomodernizacji się zdecydować i co faktycznie przyniesie lepszy komfort cieplny i niższe rachunki za opał w sezonie grzewczym.

Oczywiste jest, że przeprowadzenie termomodernizacji to przedsięwzięcie kosztowne, jednak można ubiegać się o dotację (premię termomodernizacyjną), do uzyskania której potrzebne będą właśnie audyty energetyczne. Trzeba także zaciągnąć kredyt w jednym z banków prowadzących współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dotacja stanowi 25 % kwoty kredytu. Oczywiście są pewne warunki przyznania premii. Na przykład w wyniku termomodernizacji musi nastąpić rzeczywiste zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego (co najmniej 10 %) i zmniejszenie strat energetycznych (co najmniej o jedną czwartą).

Termomodernizacja, a audyty energetyczne
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
Previous article
Jak wykonać ogrzewanie podłogowe?
Next article
Jak wybrać fabrykę konstrukcji stalowych?
About the author